Home of quattro Usługi i serwis Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opony to jedyny element pojazdu stykający się z nawierzchnią. Mają one decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wymiana opon to jedno z zadań każdego, kto posiada własne auto.

Wymiana opon na letnie –  kiedy należy to zrobić?

Opony używane w sezonie letnim różnią się budową w porównaniu do zimowych. Nie są one tak dobrze przystosowane do jazdy w warunkach ograniczonej przyczepności. Ogumienie używane latem posiada też inny skład mieszanki. Przystosowane są one do użytku w temperaturach dodatnich. Z powodu klimatu panującego w Polsce ciężko jest określić konkretną datę wymiany ogumienia. Jednak zasadą, którą warto się kierować brzmi – średnia temperatura powietrza w trakcie dnia powinna wynosić powyżej 7 stopni Celsjusza. 

Na co zwracać uwagę przy wymianie opon

W przypadku wymiany opon należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Na początku warto wzrokowo ocenić stan opon jeżeli posiadają one pęknięcia, znaczące przetarcia lub zauważalne defekty należy sprawdzić je u wulkanizatora. Kolejną istotną sprawą jest kontrola bieżnika. W prawie polskim graniczą minimalną wielkością bieżnika, jest 1,6 mm. Warto wspomnieć o właściwym wyważeniu kół. Jeżeli koła bądź opony były przechowywane w niewłaściwy sposób, może dojść do efektu ściągania samochodu z drogi. Następnym ważnym czynnikiem, który należy sprawdzić przy wymianie kół, jest ciśnienie powietrza w oponie. Tutaj dla każdego pojazdu producent przewiduje odpowiednie wartości. Tabela zawierająca te dane zazwyczaj znajduje się na słupku od strony kierowcy lub pod korkiem wlewu paliwa. Najpewniejszym sposobem zmiany ogumienia jest wymiana opon w serwisie takim jak Nord Auto Olsztyn. Odpowiednio wykwalifikowane osoby na pewno zadbają o wszystkie istotne aspekty wymiany opon.

Related Post